راهنمای فریت بار

آنچه نیاز است برای فریت مسافری بدانید

کالاهای خطرناک ممنوعه

این دسته، کالایی هستند که حمل و نقل آن ها به صورت هوایی ممنوع می باشند. کالاهایی از قبیل: اکثر مواد منفجره یا مهمات. همیشه مراقبت هایی خاص برای  جلوگیری از پذیرش این قبیل از کالاها برای حمل هوایی وجود دارد.

وزن حجمی چیست؟

وزن حجمی یا ابعادی، وزنی است که خطوط هوایی  با توجه با ابعاد و حجم بسته برای مرسولات هوایی تعیین میکنند. چرا که عامل محدودیت در هواپیما علاوه بر وزن، حجم کالا هم می باشد و برای کالاهایی که چگالی کمی دارند و حجم بیشتری نسبت به وزنشان دارند وزن حجمی ملاک قرار میگیرد. به طور نرمال وزن یک متر مکعب فضای هواپیما ۱۶۶٫۶۶ کیلو گرم محاسبه می شود.

 

روش محاسبه وزن حجمی:
طول*عرض*ارتفاع / ۶۰۰۰ = وزن حجمی

تمامی ابعاد باید به سانتیمتر محاسبه شوند.

صرفه جویی در هزینه های فریت

با توجه به تعریف وزن حجمی یا وزن قابل پرداخت در حمل هوایی، حتی المقدور باید از ارسال کالاهایی که  چگالی کمی دارند(وزن حجمی آنها کمتر از۱۶۷کیلو بر مترمکعب میباشد )در تعداد بالا پرهیز کرد. بسته بندی کالا هارا به گونه ای انجام شود که با حداقل تعداد کارتن بتوان حداکثر وزن بار را در آن جای داد تا از اضافه شدن وزن حجمی به بار جلوگیری گردد.
تا جایی که می شود وزن بار را به نقاط تخفیف قیمت مانند ۴۵ کیلو، ۱۰۰ کیلو و … نزدیک نمود.

 

مشاورین و پرسنل متخصص ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود، در صورت نیاز با ما تماس حاصل فرمائید.

چه چیزهایی را میتوان در بار مسافری فریت کرد

بطور کلی تمام لوازم شخصی و ملزومات یک نفر را همراه با لوازم و وسایل منزل از البسه و کتاب و ظروف گرفته تا میز و مبلمان و کمد و تخت و پیانو ، همه و همه بجز کالاهای ممنوعه که در ذیل به شرح آن میپردازیم ، میتوان بصورت بار مسافری به تمام نقاط جهان فریت کرد.

 

کالاهای ممنوعه در فریت مسافری

این کالاهای در لیست گمرک و یا لیست نیروی انتظامی و یا در لیست اتحادیه جهانی خطوط هوایی (یاتا) بصورت مشروح آورده شده اند که خلاصه ای از مهمترین کالاهای ممنوعه در حمل بار مسافری را در زیر می آوریم:

 

 1. کلیه مواد منفجره و مواد آتش زا مانند کبریت و مایعات آتشزا و وسایل آتش بازی
 2. کلیه مواد اسیدی و خورنده مانند آبلیمو و آبغوره و ترشی و سرکه
 3. وجود باتری در اسباب بازی ها و لوازم الکترونیکی
 4. انواع الکل ، اسپری ها و رنگ مو و دکلره و لاک ناخن
 5. شامپو و مایعات
 6. آثار هنری و اشیای عتیقه
 7. مصنوعات طلا و نقره و سنگهای قیمتی
 8. فرشهای دستباف
 9. خروج هر نوع فیلم ، نوار ، سی دی و تابلوهای نقاشی فقط با مجوز وزارت ارشاد ارسال می گردد .
 10. ریال و ارز
 11. و مواردی از این قبیل …

 

بسته بندی مناسب بار چگونه باید باشد؟

 

بسته بندی بار می باست به گونه ای باشد که حتی المقدور از تکان خوردن و حرکت بار در داخل آن جلوگیری گردد. برای لوازم شکستنی نظیر ظروف آشپزخانه و قاب عکس بهتر است توسط چندین لایه نایلن حباب دار, محافظت گردد. همچنین فضای باقی مانده داخل کارتن بهتر با یونولیت پوشش داده  شود.
در مورد کالاهای حجیم نظیر مبلمان, چوب اسکی و غیره محافظت با چندید لایه فوم و نایلون حباب دار به منظور جلوگیری از اسیب رسیدن به محموله ارسالی میبایست بهتر صورت پذیرد.برای حمل آینه و قاب عکس می باست صندوق چوبی مخصوص آینه ساخته شود و در صورت ارسال برای آمریکا، کانادا و یا استرالیا نیاز به سم پاشی صندوق چوبی ساخته شده می باشد.

 

علاوه بر هزینه های بار چه هزینه هایی در بارنامه اضافه می شود؟

علاوه بر هزینه ای که برای هر کیلوگرم بار محاسبه می شود سایر هزینه ها ی بارنامه به شرح زیر می باشد:

– مبلغ بارنامه که برای هر ایرلاین متفاوت است
– مبلغ مالیات ارزش افزوده
– هزینه حمل با تراک (در صورتی که قسمتی از فرایند حمل به صورت زمینی و توسط کامیون صورت پذیرد)
– محموله های خاص نظیر کالاهای خطرناک ؛ حیوانات زنده و جنازه  نیز هزینه های مربوط به خود را دارا می باشند.

 

چه زمانی بعداز  ارسال بار ، می توان آن را در مقصد دریافت نمود؟

زمان رسیدن محموله به مواردی نظیر مقصد مورد نظر، ایرلاین حمل کننده و ترافیک پروازهای مربوطه بستگی دارد و به طور معمول بین ۲ روز الی یک هفته متغیر است. پس از صدور بارنامه از طریق شماره بارنامه می توان نسبت به پیگیری محموله ارسالی و اطلاعات مربوط به زمان ارسال بار, زمان تحویل در نقطه تزانزیت و یا نقطه مقصد اقدام نمود.

چگونه می توان بار را در کشور مقصد تحویل گرفت؟

پس از مطمئن شدن از رسیدن بار به مقصد، شخصی که نام آن در قسمت گیرنده بارنامه درج شده است  می تواند نسبت به دریافت بار ارسالی به گمرک فرودگاه مربوطه در کشور مقصد اقدام نماید. لازم به ذکر است که محموله ارسالی از طریق فرودگاه مبدا به فرودگاه مقصد ارسال می گردد. انبار داری در فرودگاه مقصد تا ۴۸ ساعت به صورت رایگان انجام می شود و بعد از آن مشمول هزینه های انبار داری می گردد.