حمل کالای خطرناک

حمل کالای خطرناک

کالاهای خطرناک ممنوعه

این دسته، کالایی هستند که حمل و نقل آن ها به صورت هوایی ممنوع می باشند. کالاهایی از قبیل: اکثر مواد منفجره یا مهمات. همیشه مراقبت هایی خاص برای  جلوگیری از پذیرش این قبیل از کالاها برای حمل هوایی وجود دارد.

کالاهای خطرناک پنهان

تعیین و شناسائی کلیه کالاهای خطرناک کار آسانی نیست. به همین دلیل باید همیشه آگاهانه و بسیار با دقت عمل نمود. به عبارتی در فرآیند تشخیص باید آن قدر دقیق عمل نمود که به غیر از کالاهایی که مجاز هستند هیچ کالای خطرناکی توسط هواپیما حمل نگردد. در مواردی که تشخیص کالاهای خطرناک به آسانی قابل تشخیص نبوده و شناسایی آن ها با شک و تردید همراه است، بایستی با کارکنان متخصص شرکت مشورت نمود. نمونه های زیادی از مواردی که ممکن است نمایانگر حضور کالاهای خطرناک باشند، وجود دارند. به عنوان مثال: قطعات اتومبیل، قطعات هواپیما و لوازم یدکی آن، مایعاتی که سرما ایجاد می کنند، وسایل و لوازم الکترونیکی، تجهیزاتی که شامل رسانه و فیلمبرداری می گردد، وسایل سیاحتی و گردشگری، باطری های خشک، لوازم آتش بازی، انواع پاک کننده های سطوح، غذای فریز شده، لوازم عکاسی، قوطی های اسپری، انواع مختلف رنگ و دارو، مایع فندک، لوازم غواصی، تجهیزات معدن، مواد شیمیایی، لوازم آزمایشگاهی و… .

کالاهای خطرناک قابل پذیرش جهت حمل هوایی

بسیاری از کالاهای خطرناک را در شرایطی که مقررات پیش بینی شده در آن ها رعایت شده باشند را می توان از طریق بار کارگو (CARGO) توسط هواپیما حمل نمود. این قبیل کالاها یا مواد در جامه دان خدمه پرواز یا مسافران و یا به شکل همراه غیرقابل قبول می باشند.

کالاهای خطرناکی که توسط پرسنل یا مسافران حمل می گردند

فهرستی از گونه های مختلف کالاهای خطرناک که امکان دارد توسط پرسنل یا مسافران در چمدان، ساک شخصی و یا همراه خود حمل شوند با ذکر شرایط حمل هر یک از آن ها عنوان گردیده است.

استثنائات در کالاهای خطرناک

کالاهای خطرناکی که شرایط ذیل را دارا باشند، در صورتی که محدودیت های تعیین شده برای آنها رعایت شده باشد، می توانند در زمره استثنائات قرار بگیرند.

  1. زمانی که توسط پست هوایی حمل شوند
  2. زمانی که به وسیله مسافران یا خدمه پرواز حمل شوند
  3. زمانی که در قالب اموال شرکت هواپیمایی حمل شوند
  4. کالاهای خطرناکی که جزء مقادیر مستثنی شده باشند

مشاورین و پرسنل متخصص ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود، در صورت نیاز با ما تماس حاصل فرمائید.

توضیحات کلی در مورد کالاهای خطرناک

به طور کلی کالاها و موادی که حمل هوایی آن ها سلامت افراد، اموال و ایمنی پرواز را در معرض خطر قرار دهد، کالای خطرناک گفته می شود. این کالاها بر اساس مقررات دسته بندی شده اند. می توان کالاهای خطرناک را در صورتی که اصولی معین در این رابطه برقرار باشد، با رعایت نکات ایمنی توسط هواپیما حمل نمود. این اصول شامل موارد ذیل می باشند:

 

دسته بندی کالاهای خطرناک

این کالاها بر پایه ی معیارهایی که توسط کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد تدوین شده، دسته بندی شده اند. توسط این دسته بندی می توان پذیرش و همینطور شرایط حمل مواد و کالاها را تعیین نمود. تشخیص و تعیین اینکه یک کالا و یا ماده ای خطرناک است و همچنین تعیین شماره کلاس و یا بخش صحیح کالاهای خطرناک به عهده ارسال کننده محموله می باشد.

 

ممنوعیت حمل کالاهای خطرناک

برخی از کالاهای خطرناک، به اندازه ای خطرناک هستند که حمل آن ها توسط هواپیما امکان پذیر نمی باشد. حمل برخی از کالاها فقط توسط هواپیمای باری و حمل برخی دیگر از کالاهای خطرناک توسط هر دو هواپیمای باری و مسافری امکان پذیر است. به هر حال مجاز بودن حمل هوایی کالای خطرناک بر اساس مقررات یاتا دارای محدودیت هایی می باشد. ضمن اینکه ممکن است دولت ها و یا شرکت های هواپیمایی محدودیت های بیشتری را اعمال نموده که به اصطلاح به آن VARIATIONS می گویند.

 

بسته بندی استاندارد کالاهای خطرناک

بسته بندی درست در حمل هوایی کالاهای خطرناک دارای اهمیت بسیار زیادی است.  برای بسته بندی تمامی کالاهای خطرناک قابل پذیرش و حمل توسط هواپیما، یاتا مقرراتی تعیین نموده که طبق دستورالعمل آن دامنه گسترده ای از انتخاب ها برای بسته بندی های انفرادی وجود دارد. در هر صورت حمل هوایی شاخصه هایی منحصر به فرد دارد (تغییرات فشار، دما و لرزش) که در حمل و نقل به صورت زمینی مشهود نمی باشند و این امکان وجود دارد که بر روی بسته بندی کالا در زمان حمل هوایی تاثیرگذار باشند، بنابراین در زمان حمل این قبیل کالاها توسط هواپیما جوانب احتیاط بیشتری رعایت می شود تا خطراتی که متوجه هواپیما، سرنشینان و خدمه می باشد برطرف شده و یا به حداقل کاهش یابد.

 

مسئولیت های فرستنده کالا

آگاهی از مسئولیت های ارسال کننده کالا بسیار حائز اهمیت می باشد. فرستنده باید اقدامات لازم را جهت آموزش به کارکنان خود انجام دهد، به گونه ای که آن ها بتوانند در ارتباط با کالاهای خطرناک وظایف مربوط به خود را با صحت کامل انجام دهند. در شناسایی کالاهایی خطرناک مهارت کسب کنند. از این که بسته بندی کالای خطرناک دارای کلیه شرایط لازم برای حمل و نقل هوایی است اطمینان داشته باشند. فرستنده و سایر عوامل دست اندر کار، باید شرایط بسته بندی تمامی محصولات را از لحاظ وجود خطرات پنهان واحتمالی چک کنند.

 

مسئولیت های شرکت های هواپیمائی

در زمان پذیرش محموله برای حمل و نقل هوایی، مسئولیت بر دوش کارکنان پذیرش محموله شرکت هواپیمایی می باشد که تا حد ممکن از اینکه محموله دارای کالای خطرناک نیست مطمئن گردد، مگر در صورتی که فرستنده آن را طبق مقررات حمل و نقل کالاهای خطرناک آماده کرده و تحویل داده باشد. جهت پذیرش کالاهای خطرناک حتما بایستی استفاده از چک لیست مد نظر قرار گیرد.

کالاهای خطرناک به شکل اموال شرکت هواپیمایی

کالاهای خطرناکی که در زیر عنوان گردیده به صورت اموال شرکت هواپیمایی بوده و حمل آن ها بلامانع است:

  • انواع عطر ادکلن و اسپری، کبریت های بی خطر، انواع فندک های گاز مایع، به غیر از فندک های یک بار مصرف گازی و فندک هایی که ممکن است با کم شدن فشار، نشتی پیدا کنند که به وسیله شرکت های هواپیمایی جهت استفاده یا فروش در طی زمان پرواز به درون هواپیمای مسافری برده می شوند.
  • یخ خشکی که جهت خنک نگه داشتن غذا و آشامیدنی در هواپیما حمل می گردد.
  • مواد و کالاهایی که جزئی از کالاهای خطرناک به حساب می آیند ولی به دلیل آنکه وجود آن ها در داخل هواپیما ضروری بوده و یا مواردی که به وسیله دولت شرکت هواپیمایی بر اساس نیازمندی های ویژه ای مجاز به حساب می آیند. در هر صورت مواد و کالاهایی که به صورت جانشین جهت مواردی که عنوان گردید حمل می شوند، مشمول قوانین تعیین شده ویژه حمل کالاهای خطرناک می باشند. مگر در صورتی که چیزی به غیر از این توسط دولت شرکت هواپیمایی مجاز شده باشد.

کالاهای خطرناک در مقادیر اندک

برای حمل مقادیر اندک کالاهای خطرناک در قالب بار، پیش بینی های ویژه ای انجام گردیده است که بر اساس آن ها نیازی به رعایت قوانین مربوط به کالاهای خطرناک مانند فراهم نمودن مدارک لازم، برچسب های خطر و جداسازی در زمان بارگیری نمی باشد. اگر اتفاقی در رابطه با کالاهای خطرناک در مقادیر اندک رخ داد باید به سرعت آن را به پرسنل بار هواپیمایی و یا پرسنل فرودگاه گزارش داد. برای شناسایی راحت تر بر روی بسته بندی این گونه بارها برچسب مخصوصی که دارای حاشیه های قرمز مورب می باشد الصاق می گردد.